Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací.
Rozumím
RK Evropa
MENU

Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí

14. 7. 2020

Poslanci ve středu 8.7. rozhodli o zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z celkové kupní ceny, a to se zpětným účinkem. Pro kupující se jedná o významnou částku v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zrušení daně bude platné i zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví v prosinci 2019 a později. Kdo daň již zaplatil, může si požádat o vrácení přeplatku, který mu takto vznikne.

Zrušení daně bylo původně spojeno se zrušením možnosti uplatňovat si úroky zaplacené z úvěrů na bydlení jako nezdanitelnou část základu daně, jak jsme vás informovali v předcházejícím článku (shlédnout zde). Proti původnímu vládnímu návrhu a přes nesouhlas ministryně financí Aleny Schillerové se však zachovala možnost odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení od základu daně z příjmů. Vláda chtěla tuto možnost od roku 2022 zrušit.

Schválený návrh prošel nejtěsnější možnou většinou hlasů. Zároveň ale omezuje maximální částku úroků, kterou si lze za rok odečíst od základu daně, z nynějších 300 000 na 150 000 korun.

Další důležitou lhůtou vyplývající z návrhu nového zákona je konec roku 2020. Kdo stihne pořídit nemovitost ještě letos, bude mít tzv. časový test dle stávajících pravidel, tj. při prodeji nemovitosti za déle než pět let od pořízení mu nevznikne povinnost z případného zisku zaplatit daň z příjmu. Časový test od příštího roku ale bude prodloužen na deset let.


Tomáš Fiřtík
Ředitel pobočkové sítě

Autor: Tomáš Fiřtík