Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací.
Rozumím
RK Evropa
MENU

Předkupní právo k podílům na nemovitostech se ruší

14. 4. 2020

Novelou Občanského zákoníku se ruší předkupní právo

Minulý týden podepsal prezident republiky novelu Občanského zákoníku, která se týká předkupního práva k nemovitostem.

Od 1.1.2018 do 1.7.2020, byla nastavena pravidla pro předkupní práva k nemovitostem tak, že pokud jste chtěli prodat svůj podíl na nemovitosti, museli jste svůj podíl nabídnout ostatním spoluvlastníkům. Jednou z výjimek byl převod v rámci rodiny, nebo pokud by se například nemovitost rozdělením znehodnotila.

Předkupní právo k podílům na nemovitostech se od 1.7.2020 téměř kompletně ruší

Jaké budou změny v paragrafech Občanského zákoníku pojednávající o předkupním právu? Jedná se zejména o §1124 a současně se mění i §1125, který se nově vztahuje na vlastnictví “zemědělského závodu”. Původní §1125 umožňoval vzdát se předkupního práva.

Nové znění §1124 Občanského zákoníku zní:
(1) Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
(2) Předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva.

Co přináší změna předkupního práva?
Zjednodušeně řečeno novelou přestane předkupní právo existovat. Pokud byste nemovitost např. zdědili, budete mít tuto povinnost jen 6 měsíců, pokud tedy s převodem tuto lhůtu počkáte, bude i tento následný převod bez nutnosti nabídnout předkupní právo. Pokud byste nemovitost koupili a budete ji chtít následně prodat nebo darovat, nemusíte svůj podíl nabízet žádnému ze spoluvlastníků. Smluvně sjednaných předkupních práv a dalších zákonných předkupních práv se novela nedotkne. Pokud aktuální prodej komplikuje spoluvlastník, počkejte s uzavřením kupní smlouvy na účinnost novely.

Realitní profesionálové s povděkem vítají tuto zásadní změnu, protože výrazně usnadní např. převody bytů s garážovým stáním či předzahrádkou.

Autor: Tomáš Fiřtík