Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací
Rozumím
RK Evropa
MENU

Vláda schválila odklad nájemného pro podnikatele

2. 4. 2020

Firmy, které musely kvůli opatřením v kontextu s pandemií koronaviru uzavřít provoz, budou moci využít možnost odkladu nájemného. Ochranná lhůta poplyne od 12. března 2020, kdy byl vyhlášen nouzový stav a potrvá do 30. června 2020. Pokud bude třeba, termíny budou prodlouženy o další tři měsíce. MPO se v návrhu inspirovalo v Německu. Návrh zákona již schválila vláda, nyní půjde ve stavu legislativní nouze do Poslanecké sněmovny.

Pronajímatel tak nebude moci dát podnikateli výpověď, pokud neschopnost platit nájem souvisí s pandemií. Na uhrazení splátek budou mít podnikatelé dva roky. Opatření se týká podnikatelských subjektů obecně.

Včera vláda schválila balík zákonů, které mají pomoci zvládnout dopady pandemie koronaviru na společnost. 

Ministři chtějí rovněž poslance požádat o to, aby na mimořádném jednání, které se uskuteční 7. dubna, prodloužili nouzový stav o dalších 30 dnů, tedy do 11. května.

Mimořádné jednání Sněmovny se má uskutečnit 7. dubna a ve stavu legislativní nouze se má probrat v rámci balíku zákonů na pomoc v boji proti pandemii koronaviru mimo jiné:
•    Návrh zákona o některých opatřeních v oblasti splácení úvěrů. 
•    Návrh novely zákona o spotřebitelském úvěru. 
•    Návrh zákona o některých úpravách v oblasti zaměstnanosti a novela zákona o zaměstnanosti. 
•    Novela zákona o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu.
•    Návrh zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů na nájemce prostor sloužících k uspokojování bytové potřeby, na příjemce úvěru poskytnutého Státním fondem rozvoje bydlení a v souvislosti s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. 

Kabinet také rozhodl o tom, že od čtvrtečního rána mohou mít otevřeno prodejny domácích potřeb, které nabízejí ochranné prostředky dýchacích cest jako je třeba respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál apod. A zákaz prodeje se nově nevztahuje ani na prodej potravin, kde je sekce potravin oddělena od ostatních částí provozovny.

Tomáš Fiřtík
Ředitel pobočkové sítě

Autor: Tomáš Fiřtík