Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací
Rozumím
RK Evropa
MENU

Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí

16. 1. 2020

Daňové přiznání je nutné odevzdat do 31. Ledna 2020 buď osobně na příslušném územním pracovišti, poštou, nebo elektronicky. Přiznání musí podat lidé, u nichž se změnily „okolnosti rozhodné pro vyměření daně“. Typicky jde o koupi nemovitosti, kolaudaci stavby, dobudování přístavby k rodinnému domu, změnu rozlohy pozemku apod.

Zvláštní pozor by si měli dát poplatníci, kteří mají zprovozněnou datovou schránku. Na ně se totiž od roku 2015 vztahuje povinnost podávat všechna daňová přiznání povinně elektronicky (i další povinná oznámení daňové správě, například o změně adresy).

Ti, kdo podali daňové přiznání již dříve a v minulém roce u nich nedošlo k žádné významné změně, nové daňové přiznání nepodávají.

Na finanční úřad se ale musí do konce ledna povinně obrátit i ti, kteří už ve vlastnictví nemají žádnou nemovitost, protože jí (nebo je) loni prodali či třeba darovali. Kdo má datovou schránku, musí i toto oznámení učinit přes ni. Pokud tak neučiní, může jim v květnu opět ve schránce „přistát“ složenka k dani z nemovitostí, i když už nemají daň za co platit. „Následné řízení může být administrativně zbytečně náročné na obou stranách. Zároveň může v této souvislosti správce daně uložit pokutu za nesplnění této povinnosti, ale toto správce daně aplikuje skutečně pouze ve velmi výjimečných a zvlášť odůvodněných případech,“ dodává Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Více času na podání přiznání pak mají ti, kdo sice požádali o zápis o změně vlastnictví do katastru už loni, ale k zápisu došlo či dojde až letos. Daňové přiznání je v takových případech třeba podat do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, ve kterém k zápisu došlo.

Pozor na změny územních pracovišť
V případě datové schránky je podání daňového přiznání touto cestou povinné. Daňové přiznání je třeba odevzdat na finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) nemovitost leží. Záleží tedy na poloze nemovitosti a nikoliv na trvalém bydlišti. Od 16. ledna také dochází ke změně ohledně nového umístění spisů poplatníků na finančních úřadech a na územních pracovištích. „Pokud budete podávat přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2020, prověřte si nejprve, zda nedochází ke změně a nebudete toto přiznání podívat na jiné územní pracoviště než doposud,“radí Jana Melicharová, daňová poradkyně KODAP.

Změny u koeficientů
Vyšší daňovou povinnost v roce 2020 přinesou některým majitelům nemovitostí i změny koeficientů, které vstupují do výpočtu daně. Změna se dotkne některých okresních měst a hlavně obyvatel Prahy, kde byly koeficienty zvýšeny ve většině pražských městských částí. V případě nemovitostí, které jsou užívány k podnikání, se koeficient v metropoli zvýší plošně všem jejich majitelům. Změna koeficientů není důvodem pro vznik povinnosti podání daňového přiznání. Případná úprava koeficientu bude zohledněna správcem daně ve výměru daně.

Na úhradu daně z nemovitosti na rok 2020 je času dost, platí se do konce května.

Tomáš Fiřtík
Ředitel pobočkové sítě

Autor: Tomáš Fiřtík