Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací.
Rozumím
RK Evropa
MENU

Daň z nemovitosti a novinky pro rok 2024

8. 1. 2024

Každý, kdo získal nemovitost v průběhu roku 2023, je povinen se přihlásit k dani z nemovitých věcí. To může být v důsledku nákupu, darování, dědictví apod. Klíčovým datem je zápis nemovitosti do katastru nemovitostí. Pokud byl tento zápis proveden do 31. 12. 2023, musíte se přihlásit k dani do 31. 1. 2024 na příslušném finančním úřadu. Pokud byla nemovitost zapsána až po 1. 1. 2024, měli byste se k dani přihlásit nejpozději do 31. 1. 2025.

Je důležité si být vědom toho, že nepřihlášením se k dani z nemovitosti může finanční úřad uložit pokuty a i přesto bude požadovat zaplacení daně.

Pravidla pro daně z nemovitých věcí jsou obsažena v zákoně č. 338/1992 Sb. o dani z nemovitých věcí.

První přihlášení k dani je nutné, pokud jste získali nemovitost v roce 2023 a byla zapsána do katastru. Příslušný formulář je k dispozici na webových stránkách Finanční správy nebo lze využít portál Moje daně. Vyplněný formulář lze odeslat datovou schránkou. Finanční správa vás pak informuje o výši daně a platebních podmínkách. Tato daň musí být zaplacena do 31. 5. 2024. V následujících letech již není potřeba podávat žádná daňová přiznání, protože vás Finanční správa automaticky informuje o částce a platbě.

V případě nejasností je vždy doporučeno kontaktovat příslušný daňový úřad.

Změny pro rok 2024 zahrnují aktualizaci místních koeficientů umožňujících obcím upravovat výši daně z nemovitosti a zavedení inflačního koeficientu. Inflační koeficient má zabránit efektivnímu snižování daně v důsledku inflace. V roce 2024 je tedy třeba očekávat zvýšení daně z nemovitosti ve srovnání s předchozími lety, s největším nárůstem ve velkých městech jako Praha či Brno.

Pokud jste nemovitost prodali v roce 2023, můžete se snadno odhlásit od platby daně. Stačí písemně oznámit místně příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 31. ledna 2024. Oficiální formulář není nutný, postačí jednoduchý dokument s informací o prodeji nemovitosti.

Autor: Klára Chvojková