Používáme soubory cookies pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti. Data o používání webu sdílíme s našimi partnery pro cílení reklamy a analýzu návštěvnosti. Více informací
Rozumím
RK Evropa
MENU
Zavřít mapu
Foto
18 980 000 Kč

G - Mimořádně nehospodárná
Počet obrázků28
Prodej městského domu, Velvary, okr. Kladno
 • Smíšená
  Budova
 • 975 m2
  Plocha parcely
 • 0
  Rok výstavby
 • Dobrý
  Stav objektu
 • 2
  Počet podlaží

Prodej městského domu, Velvary, okr. Kladno

náměstí Krále Vladislava, Velvary, okres Kladno

Prodej kulturní památky Reduta - dům na náměstí Krále Vladislava čp. 57, Velvary, zvaný též Dryjáčníkovský (Dryják). Je příkladem mohutného renesančního městského domu průjezdového typu.
Jádrem výškově nejednotného trojkřídlého nárožního domu je mohutná patrová stavba krytá mansardovou střechou. Původně gotické jádro bylo renesančně přestavěno; dochována dispozice, klenby, portály. Stavba z počátku 17. st. byla později jen málo upravena.
Velký trojkřídlý nárožní dům je situovaný na náměstí Krále Vladislava při Pražské ulici. Dům sestává z hlavního patrového domu orientovaného do náměstí, z nižšího, rovněž patrového podélného křídla (domu) situovaného do Pražské ulice a z krátkého přízemního dvorního křídla. Hmotově výrazný hlavní dům je krytý mansardovou střechou s plechovou krytinou. Svou výškou převyšuje okolní zástavbu. V průčelí orientovaném do náměstí je na střední osu umístěný vysoký průjezd s půlkruhově sklenutým bosovaným portálem. Vlevo od portálu je půlkruhově sklenutý vstup do obchodu s hliníkovými dveřmi a úzký pravoúhlý výkladec, vpravo je prolomen obdélný výkladec se vstupem. V patře je pravidelně rozděleno šest obdélných oken lemovaných šambránou a parapetními a nadokenními římsami. Nároží zdůrazňuje v přízemí kamenné armování a v patře iluzivní omítková bosáž. Podélná fasáda do Pražské ulice je členěna okny. Průjezd je zaklenut křížovými klenbami s hřebínky a v zadní části valenou klenbou s trojúhelnými výsečemi. Uliční křídlo je nižší, též patrové, ukončené sedlovou, do dvora lomenou střechou s taškovou krytinou. V pravé části je umístěn průjezd zaklenutý segmentem. Přízemní dvorní křídlo, přisazené k sousednímu domu čp. 58, má pultovou střechu krytou drážkovou taškou.
Hlavní objekt trojkřídlého domu čp. 57 je jednou z nejvýznamnějších renesančních staveb ve městě Velvary. Výrazná přestavba staršího středověkého komplexu proběhla pravděpodobně na počátku 17. století. Zajímavé je i dvorní přízemní křídlo, pod kterým se nacházejí dva kamenné, valeně klenuté sklepy s půlkruhovými portálky.
Kolem roku 1600 dům nechal původní stavbu upravit Velvarský měšťan a primátor města Jan Bárta Brandýský. Přestavbu provedl Italský stavitel Santin Malvazione. V historii třicet let patřil Dryjáčníkovi šlo o člověka, který připravoval a prodával léky - dryjáky.
Předmět prodeje se skládá ze dvou domů, pod jedním číslem popisným. Aktuálně se v nemovitosti v 1NP nachází tři obchodní jednotky, které jsou pronajaté (zelenina, oděvy a obuv), v hlavní budově ve 2NP jsou dále dvě bytové jednotky 2+1, 1+1 a dále možnost vybudování dalších dvou bytových jednotek dispozice 2x 2+1, sklep, skladové prostory a velká půda se skvělou výškou stropu. Ve vedlejším křídle (šedý dům ul. Pražská) je ve 2NP, bytová jednotka 3+1 a možnost vybudování další jednotky 2+1 v přízemí domu. Ve vnitrobloku domu se nachází zahrada, do které je průchod z obou domů. Celá nemovitost je památkově chráněna. Předmětem ochrany je trojkřídlý dům čp. 57 a pozemek parc. č. st. 70/1.

Hypoteční kalkulačka

Informace o nemovitosti

Okres
Kladno
Obec
Velvary
Část obce
Velvary
Ulice
náměstí Krále Vladislava
Datum aktualizace
23.5.2023
Kategorie
Domy
Typ objektu
Památka/jiné
Dispozice domu
Atypický
Stav objektu
Dobrý
Budova
Smíšená
Počet podlaží objektu
2
Plocha parcely m2
975
Zástavba
Obytná
Elektřina
230V, 400V
Voda
Dálkový vodovod
Odpad
Veřejná kanalizace
Plyn
Plynovod
Topení
Lokální plynové
Doprava
MHD
Energetická náročnost
G - Mimořádně nehospodárná

Kontaktovat makléře